BASKETBALL EKASKEM Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝ. ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2014-2015 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ‏

Νίκη του «Μέγα» και μέσα στην Μελίκη
Περιμένει την τελευταία αγωνιστική
για να πανηγυρίσει την άνοδο

Περιμένοντας πια την τελευταία αγωνιστική όπου και τυπικά θα στεφθεί πρωταθλήτρια αγωνιστικής περιόδου 2014-2015 του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΜ, η ομάδα Basketball του «Γ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών», το Σάββατο 21/3, πέρασε νικηφόρα και από την Μελίκη, νικώντας τον Ηρακλή με σκορ 79-64.
Οι παίκτες του «Μέγα» μπήκαν στο παιχνίδι σίγουροι για τη νίκη «χτίζοντας» σιγά σιγά διαφορά ασφαλείας, καθώς τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων. Η διαφορά αυτή έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή του «Μέγα» να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και κυρίως τους νεαρότερους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να περάσουν μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο με 1 πόντο (62-61). Η αντίδραση του προπονητή και των παικτών του ήταν άμεση και διαμορφώθηκε το τελικό 79-64.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών, Κώστας Χατζηαντωνίου δήλωσε: «Στο σημερινό παιχνίδι μπήκαμε αποφασισμένοι και σίγουροι για τη νίκη.
Καταφέραμε να έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πάρουμε διαφορά ασφαλείας στο σκορ με 17 πόντους από το 1ο ημίχρονο. Από εκεί και μετά τα πράγματα ήταν εύκολα για εμάς και δεν ανησύχησα καθόλου για την έκβαση του παιχνιδιού. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για αυτή τους τη νίκη. Περιμένουμε την τελευταία αγωνιστική στις 4 Απριλίου στην έδρα μας για να πανηγυρίσουμε την επιτυχία μας.»

Τα δεκάλεπτα: A΄ 13-17, Β΄ 13-26, Γ΄ 20-15, Δ΄ 18-21.

Γ.Α.Σ. Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κ. Χατζηαντωνίου - Ν. Κοτλέας): Μπουτάκης, Δεμερτζής 4, Πατσιάνης 7, Βασιλειάδης 14(1τρ.), Παπαίδης 14, Μπουρονίκος 2, Στόιτσης 5, Μπογδάνης 17(1τρ.), Καρυπίδης 4, Μόσχου 6(2τρ.), Καρύπης 4, Αργυρόπουλος 2.

Α.Σ. Ηρακλής Μελίκης (Σ. Ντόβας): Σωτηριάδης, Πεχλιβανίδης Δ. 5(1τρ.).Τρίγκας, Ντόβας Σ., Ζησιόπουλος 2, Ντόβας Π. 2, Πεχλιβανίδης Ε. 38(2τρ.), Πουζατίδης 17.